, , ,

مهندسی اجتماعی

مهندسی اجتماعی

 

چندی پیش در حال دیدن سریالی بودم به نام The Real Hustle، این مجموعه ناگهان من را به موضوعی آگاه کرد که در ادبیات حوزه ی فناوری اطلاعات از آن بسیار استفاده می شود مانند فیشینگ، اما در حوزه اجتماعی کمتر دیده شده است با اینکه نامش مهندسی اجتماعی است.

می خواهم داستانی را نقل کنم. اگر شما به ناگهان کیف دستیتان را که تمامی کارت های بانکی خود را در آن نگه میدارید دزدیده شود، ممکن است شماره رمز خود را هم لو بدهید ؟ شاید قبل از انجام این آزمایش خیلی از افسران آمریکایی به اینکه اینکار یک حرکت احمقانه خواهد بود اقرار کنند اما این اتفاق در یک آزمایش رخ داد.

در یک کافه دنج، ۳ شخص حضور دارند، یک خانم و دو آقا. هدف ما وارد صحنه میشود، دو خانم که به نظر میرسد دوستان نزدیکی هستند. یکی از خانم ها کیف خود را روی صندلی کنار خود میگذارد و دستش همیشه بروی آن است. در یک لحظه دوست او به سرویس می رود و در این هنگام است که نقشه عملی میشود. یک زوج جوان به نزدیکی او میروند و درخواست می کنند که اگر امکانش باشد از آنها یک عکس دونفری بگیرد. هدف ما با خوشحالی میپذیرد. بر میخیزد و نفر سوم به آرامی کیف را بر میدارد و داخل یک کیف بزرگتر مخفی می کند. هدف با آرامی می شیند و عرض کمتر چند لحظه به نبود کیف آگاه می شود و دلهره می گیرد. اینجاست که نفر سوم ما به سمت او میرود و میپرسد آیا اتفاق خاصی رخ داده و هدف تمام ماجرا می گوید. در این هنگام است که شخص ما سعی در آرام کردن خانم می کند و از او میپرسد آیا وسایل مهمی در کیف داشته مانند کارت بانکی اش ؟!

خب داستان جالب شد، باید با مرکز خدمات تماس گرفته شود و سریعا کارت باطل شود. حدس بزنید ؟ …

شخص ما با گوشی خودش به دفتری تماس میگیرد که در واقع دوستش است، هدف ما با همکاری غیرواقعی سخن خواهد گفت و شماره رمز را برای اهراز هویت در اختیار افراد غریبه می گذارد. به همین راحتی.

این نوع داستان ها به نوعی مهندسی اجتماعی را رقم میزنند. شاید داستان ما به نوعی با فرهنگ شکاک ما همخوانی نداشته باشد. اما اگر با دقت بیشتری در زندگی روزمره و کلاهبرداری هایی که اتفاق می افتد نشان میدهد که ما هم درگیر آن خواهیم بود.

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.