, ,

اطلاعات دوردست

اطلاعات دوردست

به تصویر نگاهی بیندازید ؟

1

 

برای کسانیکه برای اولین بار این تصویر را نگاه می کنند باید بگویم که این میزها دقیقا یکی هستند و این خطای ذهنی ماست که باعث می شود ما آنها را از لحاظ اندازه متفاوت ببینیم، و اما برای کسانیکه که با این نوع خطای ذهنی آشنا هستند یک نکته قابل تامل است و آن اینکه ما با اینکه از قبل می دانیم این دو میز یکی هستند اما باز مغز ما اصرار دارد که این حقیقت را باور نکند و آنها را متفاوت ببیند. همین اشتباه را می توانید در تصویر زیر هم ببینید.آیا این دو خط از لحاظ اندازه یکی هستند ؟

 

2

حالا می خواهم بعنوان ادامه ی مقدمه بحثمان به تصویر دیگری توجه کنید.

آیا این سه نفر به یک اندازه هستند ؟

Capture2

 

شاید اگر عکس زیر را به شما نشان دهم به طور قطع بتوانید پاسخ دهید.

Capture1

 

در این عکس مشخص است که فرد میانی از همه بلندقدتر است. اما اگر به عکس قبلی دقت کنید نمی توان به یقین پاسخ صحیح را داد و حتی در مورد کاراکترهای آبی و زرد نمیشود گفت کدام بلند ترند. حالا با توجه به دو عکس بالا داستان زیر را در نظر بگیرید.

این ۳ کاراکتر در ابتدا به ما نزدیک ترند و بعد ما دو کاراکتر آبی و زرد را به اهستگی به افق هدایت می کنیم و همگی ما متوجه می شویم که آنها مانند عکس اول بسیار کوچک دیده خواهند شد، اما ما باز هم می دانیم که در حالی که رنگ قرمز نزدیک ما ایستاده است اما باز بین این سه تن زرد بلندقدتر است و دور شدن در افق باعث بلندتر شدن رنگ زرد نمی شود. حالا با این مقدمه ای که گفته شد می خواهم موضوع اصلی را بیان کنم.

 

مدت هاست که اخبار و گفته های رجال سیاسی و افرادی که صاحب نظر هستند را در شبکه های اجتماعی روزنامه ها و … مطالعه می کنم. یک نکته ی جالب اینست که همیشه دوره ریاست جمهوری ۴ سال قبل را با ۸ سال قبلتر از آن مقایسه می شود. مطمئنا خیلی از صحبت ها از روی قصد و غرض خواهد بود اما این فرصت را داد تا نکته ای آموزشی را در اینجا بیان کنم و آن هم اهمیت اطلاعات در گذر زمان خواهد بود.

بیایید فرض کنید که حادثه یا اشتباه مالی بزرگی در دوره های ۸ ساله اتفاق افتاده شده باشد به مقدار X و حادثه ای دیگر در دوره ی چهار ساله به ارزش Y. اگر ما مقادیر واقعی را در کنار یکدیگر قرار دهیم X به مراتب از Y بزرگتر است. خب ! اما آیا این دو حادثه در کنار یکدگیر اتفاق افتاده ؟ خیر. که اگر افتاده بود به وضوح میشد عمق فاجعه را به راحتی گفت. یکی از اشتباهاتی روانشناختی که در ذهن اتفاق می افتد اینست که ذهن ما اطلاعاتی که نزدیکترند را با اهمیت تر و بزرگتر از اطلاعاتی که در گذشته افتاده است می بیند و گاهی حتی در تنبلی خود قرار می گیرد و به کل اطلاعات دور را در نظر نمی گیرید. اما آیا این گذشت زمان که مانند رفتن افراد در افق هست باعث می شود که مقدار Y ما از X  ما بیشتر بشود؟ مسلما نه. این اشتباه و خطای ذهنی بسیار در ذهن اتفاق می افتد و گاهی حرف ها و تصمیمات ما را به شدت تحت شعاع قرار می دهد و باید همیشه حواسمان باشد که با گذشت زمان ارزش اطلاعات لزوما کاهش پیدا نمی کند.

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.