,

چرا ما از عکس خودمان خوشمان نمی آید ؟

چرا ما از عکس خودمان خوشمان نمی آید ؟

مطمئنا گر شما با خواندن موضوع تمایل پیدا کرده اید که ادامه مطلب را بخوانید، جزو اکثریت افرادی هستید که باید صد تا عکس از خودتان بگیرید تا از یکی از آنها خوشتان بیاید و پیش خودتان بگید آهان این خودمم!

به نظر شما چرا اکثریت ما از عکس گرفته شده ی خودمان بدمان می آید. شاید هنوز دوربین ها در ضبط واقعیت ها ضعیف عمل می کنند و یا دوستمان هنوز درست عکس گرفتن را بد نیست. هر دلیلی که داشته باشد بیایید یکبار هم شده از زاویه ی علمی به آن نگاه کنیم.

why-we-dont-like-pictures-of-ourselves

شعار ما “عکس ما شبیه ما نیست اه “

در یک مطالعه ی جالب به این نتیجه رسیده اند که ما در انتخاب یک عکس که ما را بهتر و نزدیکتر به واقعیت نشان می دهد ضعیف عمل می کنیم و دیگران و غریبه ها به مراتب خیلی بهتر از ما عمل می کنند.

دکتر دیوید وایت مطالعه ای را به این صورت انجام داد که از شرکت کنندگان خواست تا ۱۰ عکس ار فیسبوکشان انتخاب کنند و به ترتیب بهتر بودن و نزدیک بودن به خودشان مرتب کنند. در مقابل از گروهی که با این افراد آشنا نبودند هم درخواست کردند که عکس های آنها را مرتب نمایند. نتایج به طور وحشتناکی با یکدیگر متفاوت بود.

دکتر دیوید در این رابطه می گوید : مشاهده ی لحظه ای کسی که شما خیلی زود قضاوت می کند مطمئنا بسیار دقیق تر خواهد بود.

با اینکه ما خودمان را هر روزه و چندین بار میبینیم اما مموری و حافظه ی ما در انتخاب بهترین عکس از واقعیت خودمان در اشتباه است.

شما هر روز خودتان را در آینه می بینید، پس می توانیم بگوییم به احتمال قوی ما از عکس هایی خوشمان می آید که اجزای ما را دقیقا مانند آینه برعکس نشان دهد. حالا واقعا چرا باید ما از چیزی و عکسی که شبیه ما نیست بیشتر خوشمان بیاید ؟

photo-1437915160026-6c59da36ede2-1-300x232

اثر Mere-Exposure، یکی از موضوعات روانشناسی است که می خواهم با مثال خیلی ساده برایتان روشن سازم. فرض کنید هر روز صبح برای رفتن به سر کار توی صف اتوبوس شما خانمی یا آقایی را میبینید. روزهای اول او کاملا برای شما غریبه است. روز ها می گذرد و شما او را هر روز صبح میبینید. دقیقا اتفاقی که در ذهن شما می افتد اینست که بدون اینکه شما با او حرف زده باشید و یا اینکه بررسی کرده باشید حس شما نسبت به او مطئن تر و بهتر می شود، با اینکه واقعا مشخص نیست که آیا این چنین است؟!

اگر به شما یک کلمه ی بی معنی چینی را چندین بار نمایش دهند حتی به طور اتفاقی و بعد ها به شما بگویند از بین ۴ تا کلمه ی چینی کدام را بیشتر می پسندید؟، به احتمال قوی شما آنچه را که بیشتر برایتان آشنا است را انتخاب می کنید.

خب اگر شما با این مفهوم آشنا شده باشید، الان باید به من بگویید برای شما و تصویر در آینه دقیقا چه اتفاقی افتاده است ؟

جمع بندی :

من نمی دانم می خواهید این موضوع را باور کنید یا نه، نمی خواهم به شما بگویم که آیا شما خوش عکس هستید یا نه، اما قطع به یقین شما و تصویر شما در یک جمع نرمال خواهد بود و دیگران شما را بهتر از آنچه هستید می دانند.

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *