خود فروشی

خود فروشی

ازدواج، استخدام، فروشندگی، تاثیرگذاری بر دیگران، مذاکره و تمامی ارتباط های انسانی به نوعی خود فروشی است. شاید خیلی از افرادی که این مقاله را شروع به مطالعه می کنند از کلمه ی خود فروشی خیلی خوششان نیاید. بیایید یک مثالی را با هم مرور کنیم.

شما برای یک مصاحبه شغلی آماده می شوید، لباس مناسب، عطر مناسب، کفش مناسب و آمادگی قبل از ورود به مصاحبه.

فرض بر اینست که شما تماما برای سازمان مورد نظر مناسب هستید، اما این نکته را فقط شما می دانید و باید برای طرف مقابل هم روشن سازید که بهترین کسی هستید که می توانید در سازمان آنها باشید. دو حالت وجود دارد اینکه با ظاهری مناسب بروید و یا با ظاهری معمولی بروید. اگر شما به ظاهر خود توجه نکنید به احتمال قوی شما برای آنجا استخدام نخواهید شد. چرا که اولین کار برای استخدام اینست که شما بتوانید یک ویترین جذاب برای خودتان ایجاد کنید تا شخص مورد نظر به حرف های شما گوش فرا دهد تا بتوانید ثابت کنید که برای سازمان مفید خواهید بود. اینجاست که شما در اصل کلام خودتان را به سازمان میفروشید.

در طول مدت آموزشم خیلی برایم جای تعجب بود از دانش پذیرانی که با مسئله ی “خود فروشی” غریبه اند.افرادی که درست است وارد کلاسی می شوند با گروهی از همکلاسی ها می نشینند، درس فرا می گیرند و بدون اینکه تاثیر مثبتی در ذهن ها بگذارند، می روند. شخص برای کلاس مذاکره آمده است، با اشتیاق کامل به دنبال ترفندها، ضدترفندها، تکنیک ها و … مذاکره است اما حتی به خودش زحمت نداده است که از نظر پوشش تاثیرگزار وارد کلاس شود. مگر غیر اینست که تمامی زندگی مذاکره است پس چرا نکات “خوب خودفروشی” کردن را نمی دانند.

افرادی که می خواهند شغل های بهتری پیدا کنند باید به نوعی خود فروشنده های بهتری باشند. دانش مناسب، تخصص مناسب، رسیدگی به ظاهر شخصی و ….

افرادی که به دنبال یک شریک زندگی مناسب هستند اما حتی زحمت ورزش کردن و داشتن تناسب اندام به خود نمی دهند و از آن ها بدتر نمی دانند که چگونه باید یک شریک زندگی خوب باشند و از مطالعه کردن هم گریزانند.

آدم هایی که وقت  -” باارزش ترین سرمایه و البته رایگان ترین” – خود را فقط در حسرت زندگی دیگران می گذرانند با اینکه نمی فهمند می توان وقت خود را در زندگی خود بگذرانند و به دنبال این باشند که ویترین شخصی خودشان را هر چه با شکوه تر بسازند و با دانش بیشتر، با ظاهری آراسته تر و با ایجاد فرهنگ شخصی بهتر بتوانند خود را به راحتی و به هر شخصی گران تر بفروشند.

از الان خودت را بساز

2 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *