,

سیاه، سفید، خاکستری

سیاه، سفید خاکستری

سیاه، سفید، خاکستری

 

مشورت گرفتن و مشورت دادن در خیلی از فرهنگ های کشورهای مختلف وجود دارد. ما داستان ها و نصایح فراوانی در فرهنگ خود داریم که ما را تشویق می کند تا قبل از انجام هر کاری و به خصوص مبحث تصمیم گیری به مشورت با بزرگان و افراد خبره بپردازیم.

“به درستی، هر کسی که به توفیق بزرگی نایل شد، نمونه و سرمشق یا آموزگار، راهنما و مشاوری داشته است تا راه درست را به او نشان دهد” آنتونی رابینز

“سه کله بهتر از یک کله” ضرب المثل

و شاید یکی از بهترین نصایح از امام علی (ع) است که می گوید :

“بهترین کس که با او مشورت کنی کسی است که صاحب عقل، علم و تجربه ها و دوراندیشی باشد.”

 

تمامی این مثال ها در مبحث مشورت گویای اهمیت آن است. اما خب سوال اینجاست که چه کسی را باید برای مشورت انتخاب کنیم ؟!

در ساده ترین پاسخ و واضح ترین آن افاد عاقل، دانا، با تجربه، کسی که در آن حوزه ی مورد بحث دستی بر آتش دارد. من می خواهم در ادامه به سه دسته افراد بپردازم، افراد سیاه، سفید و خاکستری.

 

تا به حال شده است با آدم هایی صحبت بکنید که خیلی بدبین هستند، افرادی که سیاه نگاه می کنند، تا می خواهید کاری را آغاز کنید از شرایط بد بازار صحبت می کنند و اینکه اصلا انجام اینکار خیلی سخته و انجام آن امری محاله ؟!

این افراد جدای از اینکه آیا افرادی صادق هستند یا نه در پیوستار اطلاعاتی ما در سیاه مطلق قرار می گیرند. که اگر حرف هایشان صادقانه باشد می توان انتهای نابودی حوزه ای را که می خواهیم در آن ورود کنیم و یا تصمیم بگیریم را می توانیم تشخیص دهیم.

 

آدم های دسته ی دوم خوش بین های داستان ما هستند، افرادی که شما را از وجود هیچ خطری آگاه نمی کنند و همیشه در تایید صحبت های شما هستند و خیلی زحمت به خودشان نمی دهند تا نکته ی جدیدی به حرف های شما اضافه کنند. [ نکته : در فرهنگ ما از این نوع افراد کمتر دیده می شود چون وزنه ی منفی نگری در جامعه پررنگ تر است، اما باور کنید باز می توانید این افراد را ببینید]، یکی از مثال هایی که باید بزنم اقوام یکی از دوستانم هست. بار ها با نشست و برخواست داشتم، هرگاه در مورد موضوعی دوست من با او صحبت می کرد همیشه یک جواب مشترک داشت، “خیلی خوبه، موفق باشی”. هیچ وقت ندیدم حتی در مورد موضوعاتی که داشنی داشت نکته ای را بیان کند. اصولا این افراد سفید اطلاعات خاصی به شما اضافه نمی کنند، پس وقت خود رات برای مشورت با آنها نگذارید.

 

و اما آدم های خاکستری، آدم هایی که امام علی آنها به نام دوراندیش می شناسد، افرادی که از خوب و بد شما را آگاه می سازند، کسانیکه مثبت و منفی، چپ و راست، غلط و درست را باهم برای شما بازگو می کنند و به شما تصویری واقعی تر از آنچه وجود دارد و یا وجود خواهد داشت مجسم می کنند. این افراد معمولا از خلاقیت و شهود بالاتری برخوردارند و معمولا می توانند در پیدا کردن راه حل هایی خلاقانه تر و جدید تر شما را راهنمایی کنند، شاید باید حواستان باشد که بهترین افراد برای مشورت گرفتن اینگونه افرادند، آدم هایی که مسایل را واقعی تر از دیگران می بینند.

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *