تئوری ما

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

اغلب وقتی مردم آزمون شخصیت ما را تکمیل می‌کنند، اولین سئوالی که به ذهنشان خطور می‌کند این است : “این چهار حرف چه معنایی دارند؟” منظور آن‌ها از چهارحرف امثال این‌ مخفف‌های مرموز می‌باشند : INTJ, ENFP یا ESTJ. همانطور که شاید در Type Descriptions یا مقالات دیگر موجود در وبسایت ما مطالعه کرده باشید، هر حرف به یک خصیصه مشخص اشاره دارد، به‌صورتی که یک متغیر اضافی در انتها لیست شده است. اما پیش از آن‌ که به آن خصوصیات بپردازیم، اجازه دهید یک مختصر نگاه تاریخی داشته باشیم.

[/vc_column_text][vc_column_text]

از زمان آغاز زندگی، ما درتلاش برای تشریح و طبقه‌بندی خود به روش‌های گوناگون بوده‌ایم. از چهار سرشت (Temperaments) تمدن‌های قدیم – خونی، عصبانی، مالیخولیایی (افسرده) و بلغمی مزاج یا خونسرد – گرفته تا آخرین پیشرفت‌های علم روان‌شناسی، مردم همیشه و بی‌وقفه در جستجوی روشی خوب و مطمئن برای گنجاندن چیز پیچیده و روانی همچون شخصیت انسان به یک مدل به‌-خوبی‌-تعریف شده بودند. ما هنوز نیاز به پیشرفت‌های بیشتری داریم، اگرچه مدل‌های کنونی شاکله اکثر خصیصه‌های شخصیتی ما را شکل داده و اغلب می‌توانند با اطمینان قابل‌توجه پیش‌بینی کنند که در شرایط خاص چگونه رفتار خواهیم کرد.

[/vc_column_text][vc_column_text]

با این حال، توجه به این نکته حائز اهمیت است که فارغ از مدلی که به آن اتکا می‌کنیم، شخصیت ما یکی از بیشمار جنبه‌ها می‌باشد – اقدامات ما تحت تاثیر محیط، تجربه، و اهداف فردی ما قرار می‌گیرند. در Type Description و Premium Profiles، تشریح می‌کنیم که افراد متعلق به یک نوع شخصیتی خاص احتمالا چگونه رفتار خواهند کرد – هرچند، به‌یاد داشته باشید که این‌ها صرفا شاخص‌ها و گرایشات هستند؛ نه دستورالعمل‌ها یا پاسخ‌های قطعی. تفاوت فاحشی بین کسب نمره ۱۰% و ۸۰% در یک خصیصه وجود دارد. این اطلاعات می‌بایست الهام‌بخش رشد و ترقی شخصی و فهم بهتر از دیگران باشد، نه این که به عنوان ایمان و باور تلقی گردند.

[/vc_column_text][vc_column_text]

ریشه‌های رویکرد ما در دو فلسفه متفاوت قرار دارند. یکی به اوایل قرن بیستم بازمی‌گردد و زاییده افکار کارل گوستاوو یونگ[۱]، پدر روان‌شناسی تحلیلی است. نظریه نوع‌های روان‌شناسی یونگ شاید تاثیر‌گذارترین نظریه در سنخ‌شناسی[۲] شخصیت باشد، الهام‌بخش تعدادی از نظریه‌های مختلف دیگر از جمله نظریه ما بوده است. یکی از خدمت‌های کلیدی یونگ توسعه مفهوم درون‌گرایی و برون‌گرایی بوده است – نظریه او این بود که همگی ما در یکی از این دو طبقه جای می‌گیریم، یا روی دنیای داخلی (درون‌گرا) یا روی دنیای خارجی (برون‌گرا) تمرکز می‌کنیم. امروزه این اصطلاحات طور دیگری تعریف می‌شوند، به‌صورتی که برون‌گرایی همگام با شجاعت اجتماعی تلقی می‌گردد – هرچند، تعاریف اصیل یونگی روی گرایش جذب انرژی شخص تمرکز داشتند، این که شخص از کجا تمایل به دریافت انرژی دارد. از این لحاظ، درون‌گرایی دال بر خجالتی بودن نیست، و برون‌گرایی لزوما به معنای مهارت‌های اجتماعی خوب نیست.

[۱] Carl Gustav Jung

[۲] Typology

[/vc_column_text][vc_column_text]

درکنار درون‌گرایی و برون‌گرایی، یونگ به مفاهیم دیگری نیز پرداخت. آن‌هایی که ارتباط نزدیکی با ما دارند تحت عنوان توابع قضاوت[۱] (یا تفکر یا احساس) و توابع ادراکی[۲] (یا دریافتی یا شم) هستند. طبق گفته یونگ، هر شخصی یکی از این توابع شناختی را ترجیح داده و در وضعیت‌های روزانه به آن اتکا می‌کند چراکه آن را طبیعی‌ترین می‌بیند. هرچند، توابع دیگر نیز جایگاه خود را داشته و می‌توانند به شرایط بستگی داشته باشند. این توابع نیز توسط برون‌گرایی یا درون‌گرایی شخص تعریف می‌شوند – مثلا شخصی که تابع ارزش احساس درون‌گرایی است احتمالا طرز فکر متفاوتی درمقایسه با شخصی که تابع غالبش احساس برون‌گرایی است، دارد.

[۱] Judging functions

[۲] Perceiving

[/vc_column_text][vc_column_text]

در دهه ۲۰، نظریه یونگ مورد توجه کترین کوک بریگز[۱] قرار گرفت، که بعدها با همکاری مایرز[۲] یکی از محبوب‌ترین شاخص‌های شخصیتی که امروزه مورد استفاده قرار می‌گیرد را خلق کرد – شاخص نوع مایرز-بریگز (MBTI)[3]. بریگز مدرسی با علاقه شدید به تشریح شخصیت بود، او نظریه نوع خود را پیش از مطالعه کارهای یونگ توسعه داد. همراه با دخترش، ایزابل بریگز مایرز، آن‌ها راهی آسان برای تشریح سلایق یونگی هر شخص توسعه دادند – مخفف‌های چهار-حرفی از اینجا پدید آمدند. چهار جفت خصیصه شخصیت ممکن بود :

  • درون‌گرایی (I) یا برون‌گرایی (E)
  • شم (N) یا دریافت (S)
  • تفکر (T) یا احساس (F)
  • قضاوت (J) یا دریافت (P)

[۱] Katharine Cook Briggs

[۲] Myers

[۳] Myers-Briggs Type Indicator

[/vc_column_text][vc_column_text]

این عبارات را از پاراگراف‌های مختص به یونگ به‌یاد می‌آورید. طبق مدل مایرز-بریگز، حرف اول نگرش‌های توابع غالب و بعدی را تعیین می‌کند، درحالی که حرف آخر حاکی از آن است که کدام تابع غالب است. برای برون‌گراها، تابع غالب روی دنیای خارج متمرکز است. J بدان معناست که یکی از توابع قضاوت (تفکر یا احساس) غالب است، P به یکی از توابع ادراکی اشاره دارد (شم یا دریافت). برای درون‌گراها، J و P بیشتر تابع کمکی را نشان می‌دهند تا تابع غالب – خود تابع غالب درونی شده است. البته، این یک توضیح ساده شده از نظریه مایرز-بریگز است – آن‌هایی که می‌خواهند بیشتر بدانند باید کتاب “Gifts Differing : Understanding Personality Type” نوشته ایزابل بریگز مایرز را مطالعه کنند.

[/vc_column_text][vc_column_text]

مدل نام‌گذاری چهار-حرفی، به دلیل سادگی و راحتی استفاده، درحال حاضر توسط روش‌ها و نظریه‌های متنوعی همچون سوشیونیکس[۱]، کایرسی تمپرمنت سورتر[۲]، اینترکشن استایلز[۳] نوشته لیندا برنز[۴] و بسیاری دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد. هرچند، می‌بایست به خاطر داشت که باوجود این که این مخفف‌ها و نمادها شاید بسیار مشابه یا یکسان باشند اما معنای آن‌ها همیشه با یکدیگر همپوشانی نمی‌کنند. یکی از دلایل این مقدمه طولانی آن است که می‌خواهیم نشان دهیم که فقط یک تعریف خاص برای هر مفهومی وجود ندارد – هر نظریه آن‌ها را به سبک و سیاق خود تعریف می‌کند و کاملا این احتمال وجود دارد که اگر پنج نفر را ببینید که همگی می‌گویند ” من یک INFJ هستم “، تعاریف آن‌ها از INFJ متفاوت خواهد بود. بدون شک همپوشانی بسیاری بین نظریه‌هایی که این نام‌های نوع را به اشتراک می گذارند وجود دارد – هرچند، توضیحات نوع آن‌ها به‌هیچ وجه یکسان نیست.

[۱] Socionics

[۲] Keirsey Temperament Sorter

[۳] Interaction Styles

[۴] Linda Berens

[/vc_column_text][vc_column_text]

اما اجازه دهید برای یک لحظه هم که شده نظریه‌های سنخ‌شناسی را کنار بگذاریم. یک نگاه متفاوت به شخصیت‌های مردم از طریق لنزهای خصیصه است – به جای مدل مبتنی بر نوع. منظور ما از آن چیست؟ به‌جای آن که به دنبال ایجاد ۴ (یا ۸، ۱۶، ۳۲ . . . ) سازه نوع باشیم و مردم را در آن جای دهیم، می‌توانیم به‌سادگی تعدادی خصیصه تعریف کرده و سلایق مردم را با استفاده از مقیاس‌هایی که به خوبی تعریف شده‌اند مورد سنجش قرار دهیم، به صورتی که به نمرات آن‌ها توجه داشته باشیم نه این که بخواهیم آن‌ها را در طبقات و دسته‌های مختلف جای دهیم. شاید عبارت میان‌گرا[۱] را شنیده باشید، که یک نمونه کامل در این مورد است. میان‌گرایی بدان معناست که فردی تا حدی به طور مستقیم در میانه مقیاس برون‌گرایی-درون‌گرایی قرار دارد، یعنی نه زیاد اهل بیرون رفتن و اجتماعی بودن است، نه زیاد در عالم خود به‌سر می‌برد – که مخالف مدل‌های یونگی مذکور می‌باشد. هر نظریه مبتنی بر نوع، احتمالا در طبقه‌بندی افرادی که نمره‌ آن‌ها لبه مرز است دچار مشکل خواهد شد،. فارغ از تعداد مرزهای موجود.

[۱] Ambivert

[/vc_column_text][vc_column_text]

نظریه‌های مبتنی بر خصیصه بیان دارند که یک میان‌گرا یک شخص تقریبا برون‌گرا است و فراتر از این نمی‌روند و یک نوع شخصیتی به حساب نمی‌آورند. چنین رویکردی سنجش مطمئن همبستگی‌های بین خصیصه‌های شخصیت و سایر خصیصه‌ها (مانند نگرش‌های سیاسی) را آسان‌تر می‌کند، به همین دلیل رویکردهای خصیصه‌-محور بر تحقیق روان‌سنجی سلطه دارند. برخلاف نظریه‌های مبتنی بر نوع، تعریف طبقه‌ها و نوع‌ها غیرممکن می‌شود که بعدها به عنوان مفاهیم ساده در بحث‌ها و توصیه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. درنتیجه، درحالی که طبقه‌هایی همچون برون‌گرا یا درون‌گرا محدود کننده هستند، آن‌ها فرصتی برای تشریح بخش مهمی از شخصیت انسان را تشریح کرده و نظریه‌هایی ایجاد می‌کنند که درتلاش برای تشریح چرایی کارهای ماست – چیزی که یک عبارت مطمئن اما غیرقابل طبقه‌بندی همچون “شما ۳۷ درصد برون‌گرا هستید” نمی‌تواند انجام دهد.

[/vc_column_text][vc_column_text]

در مدل خود، ما بهترین‌های هر دو جهان را تلفیق کرده‌ایم. ما از فرمت نماد که توسط مایرز-بریگز معرفی گردید استفاده می‌کنیم چرا که ساده و راحت هستند – هرچند، ما چندین خصیصه یونگی را دوباره تعریف کرده‌ایم و یک خصیصه اضافی معرفی نمودیم تا مدل خود را ساده کرده و با آخرین پیشرفت‌ها بروز کنیم، از جمله آخرین پیشرفت‌ها می‌توان به ابعاد شخصیت تحت عنوان پنج خصیصه بزرگ شخصیت اشاره کرد. علاوه بر این، برخلاف مایرز-بریگز یا سایر نظریه‌های مبتنی بر مدل یونگی، از توابع شناختی همچون تفکر برون‌گرایی یا دریافت درون‌گرایی، یا اولویت‌بندی آن‌ها استفاده نکرده‌ایم، بلکه پنج مقیاس مستقل انتخاب کرده و نوع‌های خود را حول آن‌ها ایجاد نمودیم. درنتیجه توانستیم دقت آزمایشی بالا بدست آورده و درعین حال توانایی در تعریف و تشریح نوع‌های شخصیتی مجزا را حفظ کنیم.

اجازه دهید نگاهی داشته باشیم به تک تک پنج جنبه شخصیتی، و بعد به گروه‌های نوع بپردازیم.

[/vc_column_text][dt_gap height=”50″][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/1″][vc_column_text]

پنج جنبه شخصیت

این بخش پنج جنبه شخصیت را تشریح خواهد کرد که وقتی با یکدیگر تلفیق می‌شوند نوع شخصیت را تعریف می‌کنند : ذهن، انرژی، طبیعت، تاکتیک‌ها و هویت. هرکدام از این جنبه‌ها باید به عنوان یک پیوستار دو-سویه نگریسته شوند، به صورتی که گزینه “خنثی” در وسط قرار داشته باشد. درصدهایی که پس از تکمیل آزمون خواهید دید نشان می‌دهند که به کدام طبقه تعلق دارید، و تا میزان شدت سلایق شما چقدر است.

حال، تک تک به جنبه های شخصیت می‌پردازیم :

[/vc_column_text][vc_column_text]

ذهن

این جنبه نشان می‌دهد که چگونه با سایر افراد تعامل می‌کنیم :[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”1637″ alignment=”center” border_color=”grey” img_link_target=”_self” img_size=”medium”][vc_column_text]

افراد درون‌گرا فعالیت‌های تنهایی را ترجیح داده و از تعامل اجتماعی رنج می‌برند. آن‌ها به طور کلی معمولا به تحریک خارجی بسیار حساس می‌باشند (مانند صدا، دید یا بو).

[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”1635″ alignment=”center” border_color=”grey” img_link_target=”_self” img_size=”medium”][vc_column_text]

افراد برون‌گرا فعالیت‌های گروهی را ترجیح داده و درپی تعامل اجتماعی انرژی و روحیه می‌گیرند. آن‌ها معمولا پرانرژی‌تر بوده و به راحتی هیجان‌زده می‌شوند در مقایسه با درون‌گراها.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/1″][vc_column_text]

درباره جنبه ذهن بیشتر بخواهید.

[/vc_column_text][dt_gap height=”50″][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/1″][vc_column_text]

انرژی

جنبه دوم تعیین می‌کند که ما چگونه دنیا را دیده و اطلاعات را پردازش می‌کنیم :[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”1640″ alignment=”center” border_color=”grey” img_link_target=”_self” img_size=”medium”][vc_column_text]

افراد مشاهده‌گر به‌شدت عمل‌گرا و منطقی می‌باشند. آن‌ها معمولا عادات شدیدی داشته و روی آن‌چه که درحال رخ دادن است یا ازپیش روی داده است تمرکز می‌کنند.

[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”1638″ alignment=”center” border_color=”grey” img_link_target=”_self” img_size=”medium”][vc_column_text]

افراد بابصیرت از تخیل بسیار قوی برخوردار بوده و کنجکاو هستند. آن‌ها نوین بودن را به پایداری ترجیح داده و روی معنای پنهان و احتمالات آینده تمرکز می‌کنند.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/1″][vc_column_text]

بیشتر درباره جنبه انرژی بدانید.

[/vc_column_text][dt_gap height=”50″][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/1″][vc_column_text]

طبیعت

این جنبه به نحوه تصمیم‌گیری و مقابله با احساسات مربوط می‌شود.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”1642″ alignment=”center” border_color=”grey” img_link_target=”_self” img_size=”medium”][vc_column_text]

افراد متفکر روی هدف و منطق تمرکز می‌کنند، هنگام اولویت‌بندی منطق را بالاتر از احساسات قرار می‌دهند. آن ها معمولا احساسات خود را پنهان کرده و بازدهی را مهم‌تر از همکاری می‌دانند.

[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”1636″ alignment=”center” border_color=”grey” img_link_target=”_self” img_size=”medium”][vc_column_text]

افراد احساسی حساس بوده و احساسات خود را بیان می‌کنند. آن‌ها درمقایسه با نوع‌های متفکر دلسوز‌تر و کمتر رقابتی می‌باشند.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/1″][vc_column_text]

اطلاعات بیشتر از جنبه طبیعت.

[/vc_column_text][dt_gap height=”50″][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/1″][vc_column_text]

تاکتیک‌ها

این جنبه رویکرد ما نسبت به کار، برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری را بازتاب می‌کند.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”1639″ alignment=”center” border_color=”grey” img_link_target=”_self” img_size=”medium”][vc_column_text]

افراد قضاوتی قاطع، کامل و به‌شدت منظم هستند. آن‌ها به شفافیت، قابل‌پیش‌بینی بودن و نزدیکی ارزش قائل بوده و ساختار و برنامه‌ریزی را به فوریت ترجیح می‌دهند.

[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”1641″ alignment=”center” border_color=”grey” img_link_target=”_self” img_size=”medium”][vc_column_text]

افراد فرصت‌طلب در استفاده از داشته‌های خود و شناسایی فرصت‌ها عالی عمل می‌کنند. آن‌ها معمولا منعطف، خونسرد و خودرای می‌باشند که گزینه‌های خود را ترجیح می‌دهند.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/1″][vc_column_text]

درباره جنبه تاکتیک‌ها بیشتر بدانید.

[/vc_column_text][dt_gap height=”50″][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/1″][vc_column_text]

هویت

درنهایت، جنبه هویت از سایر جنبه‌ها پشتیبانی می‌کند، نشان می‌دهد که چقدر در توانایی‌ها و تصمیمات خود اعتماد داریم :[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”1634″ alignment=”center” border_color=”grey” img_link_target=”_self” img_size=”medium”][vc_column_text]

افراد مدعی از خود مطمئن بوده، دربرابر استرس و تنش مقاومت نشان داده و مزاج یکنواختی دارند. آن‌ها علاقه‌ای به نگرانی و سخت‌کوشی بیش‌ازحد برای رسیدن به اهداف ندارند.

[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”1643″ alignment=”center” border_color=”grey” img_link_target=”_self” img_size=”medium”][vc_column_text]

افراد آشفته[۱] (-T) کمرو بوده و به استرس حساس هستند. آن‌ها به احتمال قوی گستره وسیعی از احساسات را تجربه کرده و انگیزه آن‌ها موفقیت می‌باشد، کمال‌گرا بوده و از بهبود استقبال می‌کنند.

[۱] Turbulent

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/1″][vc_column_text]

بیشتر درباره جنبه هویت بدانید.

[/vc_column_text][dt_gap height=”50″][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/1″][vc_column_text]

گروه‌های تیپ

حال می‌دانید که هر نوع از چه چیزی تشکیل شده است. اما آن‌ها چگونه با یکدیگر سازگار می‌شوند؟

سیستم ما دو لایه دارد : اولی (داخلی) نقش‌های ما را تعریف می‌کند، دومی (بیرونی) استراتژی‌های ما را.[/vc_column_text][vc_column_text]

نقش‌ها

لایه نقش اهداف، علایق و فعالیت‌های موردعلاقه ما را تعیین می‌کند. چهار نقش وجود دارند :

تحلیل‌گر ( نوع‌های متفکر و بابصیرت {_NT _} ، هر دو متغیر آشفته و مدعی)

این نوع‌های شخصیت از استدلال و تمامیت استقبال می‌کنند، به‌صورتی که در بحث‌های هوش و حوزه‌های فنی یا علمی به کمال می‌رسند. آن‌ها شدیدا مستقل بوده و فکر باز دارند و از اراده و تخیل قوی برخوردار می‌باشند، به‌صورتی که به بسیاری از چیزها از دیدگاه سودگرایانه می‌نگرند و بسیار به چیزی که جواب می‌دهد علاقه دارند، نه چیزی که دیگران را راضی می‌کند. این خصیصه‌ها تحلیل‌گران را تبدیل به متفکرین راهبردی عالی می‌کند، اما هنگامی که پای اهداف اجتماعی و رمانتیک درمیان باشد مسئله‌ساز می‌شوند.

دیپلومات‌ها (نوع‌های احساسی و بابصیرت، {_NF _} ، هر دو متغیر آشفته و مدعی)

دیپلومات‌ها روی دلسوزی و همکاری تمرکز می‌کنند و در دیپلماسی و مشاوره می‌درخشند. افرادی متعلق به این گروه نوع می‌باشند که قوه تخیل بالایی داشته و به همکاری علاقه دارند، اغلب نقش هماهنگ‌کننده را در محل کار یا جمع‌های اجتماعی ایفا می‌کنند. این خصیصه‌ها دیپلومات‌ها را افرادی گرم، دلسوز و تاثیرگذار می‌کند، اما منتهی به مسائلی می‌شوند که نیاز به اتکا بر روی تصمیمات دشوار یا استدلال سرد وجود دارد.

نگهبان‌ها ( نوع‌های مشاهده‌گر و قضاوتی {_S_J} ، هر دو متغیر آشفته و مدعی)

نگهبان‌ها همکاری کرده و به‌شدت عمل‌گرا هستند، از دستورات و امنیت در هرکجا که باشند استقبال می‌کنند. افرادی که به یکی از این نوع‌ها متعلق هستند معمولا سخت‌کوش، بادقت و سنتی هستند، و در حوزه‌های مدیریتی یا لاجیستیکی عالی عمل می‌کنند، به‌خصوص آن‌هایی که روی قوانین و سلسله‌بندی‌ها اتکا می‌کنند. این نوع‌های شخصیت به برنامه خود وابسته بوده و عبایی از کارهای دشوار ندارند – هرچند، آن‌ها می‌توانند خیلی غیرمنعطف و بی‌میل باشند درنتیجه دیدگاه متفاوتی را نپذیرند.

جستجوگران (نوع‌های مشاهده‌گر و آینده‌نگر {_S_P}، هر دو متغیر آشفته و مدعی)

این نوع‌ها خودانگیخته‌ترین بوده و در برقراری ارتباط با محیط خود توانایی قابل‌توجه و بی‌نظیری دارند. جستجوگران عملی و سودگرا هستند، در وضعیت‌هایی که نیاز به واکنش سریع و تفکر بجا است می‌درخشند. آن‌ها اساتید ابزار و تکنیک‌ هستند، به صورتی که از آن‌ها به شیوه‌های مختلف بهره می‌برند – از مهارت پیدا کردن در ابزار گرفته تا متقاعد ساختن مردم. جای تعجب نیست که این نوع‌های شخصیت در بحران‌ها، ساخت‌ها و فروش غیرقابل تعویض هستند – هرچند، خصیصه‌های آن‌ها می‌تواند آن‌ها را به سمت کارهای خطرناک کشانده یا روی لذت‌های احساسی متمرکز کند.

استراتژی‌ها

لایه استراتژی راه‌های ترجیحی ما باری انجام کارها و دستیابی به اهداف را نشان می‌دهد. چهار استراتژی وجود دارد:

فردگرایی مطمئن ( درون‌گرا و مدعی، نوع‌های {I___A} )

فردگراهای مطمئن به کار کردن تنهایی علاقه داشته و بیشتر به مهارت‌ها و توانایی‌های خود اتکا می‌کنند تا این که دنبال تعامل با دیگران باشند. آن‌ها از توانایی خود مطلع بوده و اعتماد به نفس بالایی دارند. این نوع‌های شخصیت به‌شدت به مسئولیت شخصی و اعتماد به خود باور داشته و آن‌ها را با ارزش می‌دانند. فردگراهای مطمئن توجه چندانی به نظرات دیگران نمی‌کنند و به خودشان متکی هستند.

استاد شناخت مردم (برون‌گرا و مدعی، نوع‌های {E______A}

اساتید مردم[۱] به دنبال تماس اجتماعی بوده و معمولا مهارت‌های برقراری ارتباط بالایی دارند، در رویدادهای اجتماعی یا وضعیت‌هایی که نیاز به تماس مستقیم با سایر افراد است، آرامش‌خاطر دارند. این نوع‌ها در توانایی‌های خود ایمان داشته و در بیان نظرات خود درنگ نمی‌کنند. ایفای نقش فعال در جامعه و دانستن این که چه چیزی مردم را تحریک می‌کند، برای اساتید مردم بسیار حائز اهمیت است، آن‌ها دغدغه چندانی درباره این که مردم چه فکری راجب‌شان می‌کنند ندارند.

بهبودبخشی مستمر (درون‌گرا و آشفته، نوع‌های {I____T})

آن‌هایی که همیشه درحال بهبود خود هستند، افرادی ساکت و فردگرا می‌باشند. کمال‌گرا بوده و انگیزه آن‌ها موفقیت است، اغلب زمان زیادی را صرف اطمینان خاطر از کار خود می‌کنند تا مطمئن شوند که بهترین است. همانطور که از نام آن‌ها پیداست، افرادی هستند که وقف کار خود می‌باشند. هرچند، معمولا نگران عملکرد خود می باشند.

مشارکت اجتماعی (برون‌گرا و آشفته، نوع‌های {E____T})

آخرین استراتژی توسط نوع‌های اجتماعی و پرانرژی که موفقیت نیروی محرک آن‌ها است اتخاذ می‌شوند. آن‌هایی که در اجتماع مشارکت می‌کنند معمولا خستگی‌ناپذیر بوده و به کمال‌گرایی اهمیت می‌دهند و درمعرض احساسات بسیار مثبت و بسیار منفی هستند. کنجکاوی و اراده آن‌ها برای سخت‌کوشی نیز بدان معناست که آن‌ها اغلب به دنبال کسب موفقیت هستند، حتی اگر افرادی به‌شدت احساسی باشند. نوع‌هایی که از این استراتژی حمایت می‌کنند معمولا به نظرات دیگران اهمیت بسیاری می‌دهند، به وضعیت اجتماعی خود ارزش قائل بوده و درتلاش برای موفقیت در تمامی فعالیت‌های خود هستند.

[۱] People Masters[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/1″][vc_column_text]

تیپ ها

[/vc_column_text][dt_gap height=”50″][vc_column_text]

Analysts Confident Individualism INTJ-A, INTP-A
People Mastery ENTJ-A, ENTP-A
Constant Improvement INTJ-T, INTP-T
Social Engagement ENTJ-T, ENTP-T
Diplomats Confident Individualism INFJ-A, INFP-A
People Mastery ENFJ-A, ENFP-A
Constant Improvement INFJ-T, INFP-T
Social Engagement ENFJ-T, ENFP-T
Sentinels Confident Individualism ISTJ-A, ISFJ-A
People Mastery ESTJ-A, ESFJ-A
Constant Improvement ISTJ-T, ISFJ-T
Social Engagement ESTJ-T, ESFJ-T
Explorers Confident Individualism ISTP-A, ISFP-A
People Mastery ESTP-A, ESFP-A
Constant Improvement ISTP-T, ISFP-T
Social Engagement ESTP-T, ESFP-T

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *