, ,

چرا باید زبان بدن را عالی یاد بگیریم؟

چرا باید زبان بدن را عالی یاد بگیریم؟

 

زبان بدن امروزه بعنوان یکی از جذاب ترین آموزش های حوزه علوم انسانی در دنیا و ایران شناخته می شود. اصولا کسانیکه زبان بدن را تدریس می کنند دلایل متعددی را برای اهمیت فراگیری آن ذکر می کنند. از مهمترین دلایل آن اینکه قسمت اعظمی از ارتباط بین افراد را در کنار ارتباط کلامی شکل می دهد و استناد این حرف هم سخنان آقای آلبرت محرابیان است که بی شک یکی از مهمترین افراد در حوزه ارتباطات غیر کلامی می باشد. او در کتاب خود به نام Silent Messages عبارت زیر را بیان می کند.

 

“Total Liking = ۷% Verbal Liking + ۳۸% Vocal Liking + ۵۵% Facial Liking.

 

این قانون مدعی شده است که تنها ۷% پیام های ما از طریق کلام انتقال می شود و مابقی از طریق لحن و علایم چهره است. اما مطالعات او در مورد زبان بدن و علائم غیر کلامی تنها زمانی کاربرد دارد که “دوست داشتن و دوست نداشتن” توسط پیام در حال انتقال باشد و در غیر اینصورت، تحقیقات او مصداقی نخواهد داشت. مگر می شود به قول آقای کارول گومن یک فیلم خارجی دوبله نشده را تنها با زبان بدن تا ۹۳% درک کرد؟!

 

چرا زبان بدن را فرا می گیریم؟

درست است که زبان بدن قسمت بزرگی از ارتباطات بشری را رقم می زند اما وقتی آنرا در آموزش قرار می دهیم عنوان هایی به آن اضافه می کنیم.

 • زبان بدن و مذاکره
 • زبان بدن و دروغ
 • زبان بدن و …

من می خواهم در اینجا بگویم که چرا حداقل در مذاکره و بحث دروغ زبان بدن لزومی به فراگیری ندارد.

زبان بدن و مذاکره

اولین نکته در آموزش زبان بدن این مشکل است که کسانیکه در این حوزه اصولا در ایران فعال هستند اصولا در حوزه روانشناسی مطالعه عمیقی ندارند و از اینرو مفاهیم بنیادی ای مانند Trigger  را تقریبا از هیچ استاد زبان بدنی نخواهید شنید. این آموزش ها ناقص نه تنها مفید نخواهد بود که ممکن است با عدم ارتباط صحیح شود.

نکته دوم: بخش عظیمی از فعالیت های مغز توسط سیستم ناخودآگاه صورت می گیرد. وقتی شما در یک اتوبان در حال حرکت هستید وقتی به یک تبلیغ به زبان مادری می رسید حتی اگر حواستان در جای دیگری باشد باز ناخودآگاه شما اطلاعات را می خواند و ذخیره می کند. وقتی بحث زبان بدن در حوزه بومی افراد باشد بخش عظیمی از بررسی های علایم طرف مقابل توسط این سیستم انجام می شود و تقریبا عاری از خطاست، چرا که در طول زندگی آنرا فرا گرفته اید. شما می توانید به راحتی مسئولیت این پردازش ها را به عهده سیستم ناخودآگاه خود بگذارید. در مورد رفتارهای بین المللی بحث متفاوتی است!

جدای از این موضوع، وقتی ما در مذاکره ای قرار داریم لایه های مختلفی در مذاکره وجود دارد که به مراتب از تشخیص زبان بدن فرد مقابل مهمتر است.

 • سطح تکنیکال
 • سطح طرح موضوع
 • سطح رفتارهای تیمی
 • سطح خلاقیت و Alternative
 • سطح دریافت اطلاعات
 • سطح فشار های روانی
 • سطح بازی های روانی
 • سطح تصمیم گیری

 

حالا سئوال اینجاست که وقتی ما قرار است به تمامی این موضوعات فکر کنیم آیا فرصتی میرسد که ما به زبان بدن هم دقت کنیم. و از همه این موارد مهمتر وقتی شما منابع مهم و معتبر در حوزه مذاکره را مطالعه می کنید اصولا به زبان بدن بهایی نمی دهند. از کتاب Essentials of negotiation  آقای لویکی گرفته تا مطالب راجر فیشر.

 

زبان بدن و دروغ

ضربان قلب، تعرق، اندازه مردمک چشم و … خیلی دیگر پارامترهایی که با اندازه گیری آن توسط دستگاه های پیشرفته بشر سعی دارد تا دروغگو را کشف نماید. هزینه هایی در دانشگاه ها بخصوص در آمریکا می شود تا دستگاه های دروغ سنج پیشرفته تری ساخته شود. با تمام این تلاش ها هنوز این نتیجه بالای ۸۷% نرسیده است. وقتی شخصی با تمام تکنیک های دروغ شناسی آشنایی داشته باشد و در آن به تبحر هم رسیده باشد می تواند در بهترین حالت ۵۴% یک دروغگو را تشخیص دهد. یعنی معادل اینست که شما یک سکه پرتاب کنید اگر شیر آمد طرف دروغ می گوید و اگر خط آمد راستگوست. به نظر شما این مقدار ارزش آنرا دارد که شما زبان بدن را فرا بگیرید، البته باید نگران سو تفاهماتی که می شود هم باشید.

 

,

کارآفرینی، خطای ذهنی، طلاق

کارآفرینی، خطای ذهنی، طلاق

 

اگر شروع به خواندن این مطلب می کنید مثل خیلی از آدم ها جذب این موضوع شده اید که سه کلمه بی ربط چگونه بهم ربط خواهند داشت. یکی از تکنیک های جذب مخاطب استفاده از الگوهای بی ربط استفاده میشود. با این حال موضوعی که در ادامه می گویم به یک خطای ذهنی به نام  Insensitivity to base rates یا گاها در ترجمه هایی بی تفاوتی به نرخ های پایه (هیچوقت با ترجمه یک اصطلاح موافق نبودم) می پردازیم.

به سئوال زیر دقت کنید.

علی در حال اتمام دوره های موسیقی سه تار است. او علاقه شدیدی به مسایل روز جامعه دارد و در اینستاگرام خود همیشه مشغول تحلیل مشکلات جامعه است. علاقه مند شدید به شعرهای اخوان ثالث و سعدی می باشد. به نظر شما شغل احتمالی او چه خواهد بود؟

الف – روزنامه نگار

ب – مدیریت هنری

ج- حسابدار

 

قبل از هرگونه ادامه دادن حتما به سئوال بالا پاسخ دهید.

 

من این سئوال را از حدود ۱۰۰۰ نفر پرسیدم. و حدود ۷۳% مردم به گزینه هایی به جز گزینه سوم یعنی حسابدار پاسخ داده اند. این شخصی که من برای شما ذکر کردم یک شخص کاملا حقیقی است و در شرکت حسابدار است. وقتی ما این اطلاعات را به مردم می دهیم مغز آدمی سریعا به دنبال گروهبندی می رود. از آنجاییکه به احتمال قوی ما افرادی با این مشخصه را به شکل روزنامه نگاران می بینیم حدس می زنیم که شاید علی هم روزنامه نگار باشد. اما واقعیت اینست که درصد افرادی که حسابدار هستند از تعداد روزنامه نگاران بیشتر است، اما ما این اطلاعات پایه را لحاظ نمی کنیم. اگر مطلب هنوز جا درک نکردید به سراغ کارآفرینان می رویم.

 

اکثر کسانیکه می خواهند به نوعی کار آفرینی کنند همیشه از آدم های موفقی می گویند که مثلا رفته ترکیه لباس آورده الان توپ تکونش نمیده. اما آیا آنها به اطلاعات پایه مبنی بر درصد ورشکستگی در این حوزه کسب و کار دقت کرده اند؟ اکثر این افراد فکر می کنند ورشکستگی برای بقیست و برای آنها نیست و اقدام به عمل می کنند. و اما طلاق …

 

انصافا چقدر از ما به قبل از ورود به زندگی مشترک به این مسئله فکر کرده ایم که باید راه حل مشترکی را برای حل تعارض ها و مشکلات خود بیابیم. پیشنهاد اینکه بیاییم راه حلی برای حل اختلافات آتی پیدا کنیم یک حس منفی ایجاد می کند و از آن دوری می کنند و اطلاعات پایه مبنی بر اینکه بسیار از طلاق ها از این موضوع سرچشمه میگیرد را مصداق خود نمی دانند.

 

در کل :

انسان ها به اهمیت اطلاعات پایه واقفند اما وقتی اطلاعات درست هم داشته باشند باز به این سو گرایش دارند که اطلاعات پایه را نادیده بگیرند.

, ,

مذاکره ۳ بعدی

مذاکره ۳D

اگر قرار باشد یک مبحث بسیار بسیار کوتاه مطالعه کنید و آغاز به مذاکره کنید، به نظرم اومد جدول زیر مفید واقع شود.