,

کارآفرینی، خطای ذهنی، طلاق

کارآفرینی، خطای ذهنی، طلاق

 

اگر شروع به خواندن این مطلب می کنید مثل خیلی از آدم ها جذب این موضوع شده اید که سه کلمه بی ربط چگونه بهم ربط خواهند داشت. یکی از تکنیک های جذب مخاطب استفاده از الگوهای بی ربط استفاده میشود. با این حال موضوعی که در ادامه می گویم به یک خطای ذهنی به نام  Insensitivity to base rates یا گاها در ترجمه هایی بی تفاوتی به نرخ های پایه (هیچوقت با ترجمه یک اصطلاح موافق نبودم) می پردازیم.

به سئوال زیر دقت کنید.

علی در حال اتمام دوره های موسیقی سه تار است. او علاقه شدیدی به مسایل روز جامعه دارد و در اینستاگرام خود همیشه مشغول تحلیل مشکلات جامعه است. علاقه مند شدید به شعرهای اخوان ثالث و سعدی می باشد. به نظر شما شغل احتمالی او چه خواهد بود؟

الف – روزنامه نگار

ب – مدیریت هنری

ج- حسابدار

 

قبل از هرگونه ادامه دادن حتما به سئوال بالا پاسخ دهید.

 

من این سئوال را از حدود ۱۰۰۰ نفر پرسیدم. و حدود ۷۳% مردم به گزینه هایی به جز گزینه سوم یعنی حسابدار پاسخ داده اند. این شخصی که من برای شما ذکر کردم یک شخص کاملا حقیقی است و در شرکت حسابدار است. وقتی ما این اطلاعات را به مردم می دهیم مغز آدمی سریعا به دنبال گروهبندی می رود. از آنجاییکه به احتمال قوی ما افرادی با این مشخصه را به شکل روزنامه نگاران می بینیم حدس می زنیم که شاید علی هم روزنامه نگار باشد. اما واقعیت اینست که درصد افرادی که حسابدار هستند از تعداد روزنامه نگاران بیشتر است، اما ما این اطلاعات پایه را لحاظ نمی کنیم. اگر مطلب هنوز جا درک نکردید به سراغ کارآفرینان می رویم.

 

اکثر کسانیکه می خواهند به نوعی کار آفرینی کنند همیشه از آدم های موفقی می گویند که مثلا رفته ترکیه لباس آورده الان توپ تکونش نمیده. اما آیا آنها به اطلاعات پایه مبنی بر درصد ورشکستگی در این حوزه کسب و کار دقت کرده اند؟ اکثر این افراد فکر می کنند ورشکستگی برای بقیست و برای آنها نیست و اقدام به عمل می کنند. و اما طلاق …

 

انصافا چقدر از ما به قبل از ورود به زندگی مشترک به این مسئله فکر کرده ایم که باید راه حل مشترکی را برای حل تعارض ها و مشکلات خود بیابیم. پیشنهاد اینکه بیاییم راه حلی برای حل اختلافات آتی پیدا کنیم یک حس منفی ایجاد می کند و از آن دوری می کنند و اطلاعات پایه مبنی بر اینکه بسیار از طلاق ها از این موضوع سرچشمه میگیرد را مصداق خود نمی دانند.

 

در کل :

انسان ها به اهمیت اطلاعات پایه واقفند اما وقتی اطلاعات درست هم داشته باشند باز به این سو گرایش دارند که اطلاعات پایه را نادیده بگیرند.

تصمیم گیری و هربرت سایمون

هربرت سایمون

 

نمی شود در حوزه تصمیم گیری کار کرد اما از هربرت سایمون ندانست. این مطلب بیشتر بخاطر علاقه شخصی خودم به این مرد بزرگ، کسی که توانست برای نخستین بار در حوزه اقتصاد جایزه نوبل را بگیرد نوشته شده است.

هربرت سایمون را نمی توان به حوزه خاصی ارتباط داد. او در حوزه هایی چون جامعه شناسی، روانشناسی، علوم اجتماعی، اقتصاد و از همه مهم تر تصمیم گیری به فعالیت پرداخته است.

با اینکه به شخصه اعتقاد دارم این افراد متعلق به تمام بشریت هستند، اما با اینکه آمریکایی بود، پدر و مادر آلمانی و چک-آلمانی داشت.

وقتی به چند مفهوم میرسیم حتما رد پاهایی از سایمون را خواهیم دید. مانند درس تصمیم گیری و نظریه بازی ها و کلمه ای که مبتکرش خود او بود. Satisficing (مرکبی از Satisfying و Sacrificing).

او معتقد بود که بنگاه های اقتصادی حتی اگر هم بخواهند نمی توانند به حداکثر رساندن سود اقدام کنند و لذا رضایت می دهند که برای رسیدن به یک سطح معین و عقلانی ای از سود فکر کنند. تمامی این تصمیمات سازمانی و فردی مانند بازی شطرنج می ماند که در واقع یک حرکتی نیست و در عالم به صورت چند حرکتی خواهد بود و در این راستا سه عامل هزینه، فرصت ها و اطلاعات وارد عمل می شوند تا بهترین حرکت ها انجام شوند. او همچنین اعلام کرده است که تصمیم گیرنده در جستجوی یافتن “تصمیم بهینه” به مفهوم اقتصادی آن نیست و غالبا به یک “تصمیم رضایتبخش” اکتفا می کند. به زبان ساده تر وقتی به اولین راه حلی که بتواند برخی نیازها را برطرف کند و به هدفش برسد دست از پیدا کردن راه حلی بهینه تر می کشد و ادامه نمی دهد. در عمل نیز، افراد اندکی، بهینه بودن تصمیمات خود را بررسی می کنند و در عوض از شهود خود برای یافتن تصمیماتی که ” به اندازه خوب هستند” استفاده می کنند و در این نقطه است که مباحث روانشناختی وارد موضوع تصمیم گیری می شود و بایستی در مورد آنها و خطاها و فوایدی که دارند آگاه شد.

, ,

مذاکره ۳ بعدی

مذاکره ۳D

اگر قرار باشد یک مبحث بسیار بسیار کوتاه مطالعه کنید و آغاز به مذاکره کنید، به نظرم اومد جدول زیر مفید واقع شود.